Prof. dr hab. n. med. Ewa Bień
Prof. dr hab. n. med. Ewa Bień
Doktor habilitowana nauk medycznych, profesor nadzwyczajny Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalista pediatrii oraz onkologii i hematologii dziecięcej.
Pełni funkcję zastępcy ordynatora Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, kierując Oddziałem Chemioterapii Dziecięcej.
Jest wykładowcą Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i nauczycielem studentów polskich i anglojęzycznych, opiekunem stażystów podyplomowych i lekarzy specjalizujących się w pediatrii i onko-hematologii dziecięcej.
Opublikowała ponad 330 prac naukowych i streszczeń zjazdowych, jest autorką 12 rozdziałów w ogólnopolskich książkach z pediatrii, hematologii i onkologii dziecięcej.
Koordynuje diagnostykę i leczenie oraz konsultuje trudne przypadki dzieci z nowotworami rzadko występującymi w Polsce (w ramach Ogólnopolskiego Programu Guzów Rzadko Występujących u Dzieci) i Europie (jako członek-założyciel międzynarodowej grupy specjalistów ds. guzów rzadko występujących EXPeRT).
Jest członkiem Zespołu ekspertów ds. zaburzeń odżywienia u dzieci z chorobami onko-hematologicznymi, powołanego przez Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej w celu opracowania rekomendacji żywieniowych dla tej grupy chorych.
Jest członkiem wielu międzynarodowych i krajowych towarzystw naukowych, tj: SIOP-Europe, Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej, Polskie Towarzystwo Pediatryczne.
Najważniejsze zainteresowania kliniczne:
- diagnostyka i leczenie schorzeń onkologicznych i hematologicznych u dzieci,
- diagnostyka różnicowa powiększonych węzłów chłonnych, zmian guzowatych oraz nieprawidłowych wyników badań biochemicznych i radiologicznych, sugerujących chorobę onkologiczną lub hematologiczną,
- markery nowotworowe,
- nowotwory rzadko występujące u dzieci,
- dawstwo i transplantacja komórek krwiotwórczych, wskazania do pobierania i przechowywania krwi pępowinowej,
- schorzenia i zespoły predysponujące do rozwoju nowotworów,
- zaburzenia odżywienia w chorobie nowotworowej i schorzeniach hematologicznych.